Menu

En İyi Türk Tarihi Dizileri

Türk izleyicilerinde Tarihe merak uyandıran en iyi türk dizileri ve en iyi Türk tarihi dizileri;

en iyi turk tarihi diziler

Diriliş Ertuğrul

TRT ekranlarında gösterime başlayan Diriliş Ertuğrul, ilk bölümünden bu yana her yaş kesimine ait kişilerin ilgi ile takip ettiği dizilerden biri.  Kayı Obasının Tapınak Şövalyelerine karşı olan mücadelesini başarılı bir şekilde ilk sezonda işlenmiştir. İkinci sezonda ise Kayı Obasının Moğallar’a karşı mücadelesi anlatılmakta.

Oyuncuları; Aslıhan Güner, Gürbey İleri, Orhan Kılıç, Esra Bilgiç, Hülya Darcan, Çağdaş Onur Öztürk, Cengiz Coşkun ve başrolde Engin Altan Düzyatan.

Muhteşem Yüzyıl

Osmanlı İmparatorluğunu anlatan yapım Kanuni Sultan Süleyman dönemini konu edinir. Babası Yavuz Sultan Selim’in ölümü üzerine tahta geçen Süleyman’ın saray haremine cariye olarak gelen Hürrem Sultan ile yaşadıkları aşk başarılı bir şekilde işlenmekte. Haremde dönen dedikodular, Hürrem Sultan’ın intikam almak için yaptığı olaylar ve Mahidevran Sultan’ın yaşadıkları olmak üzere iktidar mücadeleleri de dizide anlatılan olaylar arasındadır.

Oyuncuları; Meryem Uzerli, Halit Ergenç, Burak Özçivit, Selma Ergeç, Nur Fettahoğlu, Nebahat Çehre, Pelin Karahan, Okan Yalabık, Aras Bulut İğnemli, Pelin Karahan

Elveda Rumeli

1986 ve 1907 yılları arasında geçen olaylar dramatik ve bir kurgu ile anlatılır. Ancak dizi de yer yer komedi ögelerine de yer verilir. Makedonya’da Manastır dolaylarında çekilen dizi izleyiciler tarafından büyük bir ilgi ile takip edilmiştir.

Oyuncu Kadrosu; Erdal Özyağcılar, Berrak Tüzünataç, Şebnem Sönmez, Gülçin Santırıcıoğlu, Engin Akyürek, Gökhan Mete, Ertan Saban,Tolgahan Sayışman, Gökhan Mete, İpek Erdem, Nejat İşler

Fatih

Fatik Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra tarihte yaşadığı olaylar ve Osmanlı’yı bir cihan imparatoru yapma mücadelesi başarılı bir şekilde işlenmiştir.

Oyuncu Kadrosu; Mehmet Akif Alakurt, Birkan Sokullu, Gamze Özçelik

Mehmet Bir Cihan Fatihi

Sultan Fatih’in en büyük hayali olan İstanbul’u fethetmesinin anlatıldığı Mehmet Bir Cihan Fatihi adlı Türk dizisi izleyicileri ile buluştu. Başrolünde ünlü ve başarılı oyuncu Kenan İmirzalıoğlu’nun yer aldığı dizi Kanal D ekranlarında gösteriliyor. En İyi Türk Tarihi Dizileri arasında şimdiden yerini almış gibi duruyor.

Oyuncu Kadrosu; Çetin Tekindor ( Çandarlı Halil Paşa), Gürkan Uygun (Delibaş), Büşra Develi ( Eleni), Sedef Avcı (Leyla ) ve Kenan İmirzalıoğlu ( Fatih Sultan Mehmet)

İşte sizlere yazımızda En İyi Türk Tarihi Dizileri hakkında bilgi verdik.