Menu

Türk Dizileri Neden Bu Kadar Uzun?

Yıllarca yayın hayatına devam eden sezonlar boyu süren en iyi türk dizileri aynı zamanda saatlerinin de yabancı dizilere göre oldukça uzun olması yönüyle çeşitli eleştirilere maruz kalıyor. Türk dizileri neden bu kadar uzun diye soranlar için;

turk dizileri neden bu kadar uzun

Bakışmalar

Bilindiği üzere Türk dizilerinin yarısından fazlası imkansız aşklar üzerine yoğunlaşır. Sevenler sevdikleri ile bir türlü birleşemez. Birleştiklerinde ise birtakım olaylar gelişir ve yine imkansız aşk unsuru sergilenir. İşte hal böyle olunca bakışmalar dizinin neredeyse yarım saatini alıp götürüyor. Bir dizinin 2.5 saat sürdüğünü hesap edecek olursak geriye kalan zaman diliminde de olaylar işleniyor. Hep aynı olaylar yaşansa da merakla izlemekten geri duramadığımız bir gerçek.

Dünyadaki Tüm Kötülükler Dizi Kahramanlarının Başında!

Yaprak Dökümü dizisinden tutun da diğer Türk dizilerinin çoğunda ailenin başına sürekli yeni bir olay geliyor. Bu olaylar tabii ki dram yüklü. Hal böyle olunca olaylar uzadıkça uzuyor bir türlü çözümlenemiyor. İşte dünyadaki tüm kötülükler dizi kahramanlarımızın başına geldiği için bitmek bilmeyen bölümleri izlemesi de izleyicilere bırakılıyor.

3-Reyting 

Bolca para kazanılması için dizilerin uzun sürmesi, araya çok sayıda reklam alınması şart. Bir dizinin bir bölümünün 3 saat sürdüğünü düşünecek olursak reklam sayısı da bir hayli artacaktır. Yapımcılar da bu nedenle dizilerde süreyi uzun tutarak para kazanmanın yolunu bulmuş durumda.

Tepkisizlik 

Herkes dizilerin uzun olmasından rahatsız fakat kimse bu duruma dur demiyor. Bu nedenle de yapımcılar uzun soluklu dizileri yayınlamaya devam ediyor. Ancak internet dizilerinin popüler olmaya başlaması ile Türk dizileri neden bu kadar uzun diye düşünülmesine artık gerek yok. Reklam izleme derdinden kurtulmak ve kısa Türk dizileri izlemek isteyenler çeşitli internet TV’leri üzerinden dizi izleme şansına sahip.

Dizilerin uzun olması kaliteli olması anlamına gelmiyor. Son zamanlarda adını bile hatırlayamadığınız pek çok dizi var. Sadece 3 bölüm yayınlanır ve izleyici kitlesi ile tam olarak buluşamadan ekranlara veda eder. Ancak yerine yenisi mutlaka gelir. Uzun soluklu diziler olması kişilerin sıkılmasına neden olabiliyor.