Menu

Türkiye’de Dizi Sektörü Gelişiyor mu?

Ülkemizde aktif olarak dizi sektörünün gelişimi ve bu bağlamdaki aktiviteleri 2006 yılında başlamıştır. Günümüzde ciddi rakamlar ile ihracatlarını yaptığımız dizi sektöründe pek çok gelişmeler ön plana çıkar. Özellikle 50’den fazla ülkede ülkemiz dizilerinin satılması ve 150 milyon doları geçen hasılatın elde edilmesi dizilerimizin ne kadar ön planda olduğunu göstermektedir. Ayrıca en iyi türk dizileri şu dönemde yanınlanıyor. Bu sebeple Türkiye’de dizi sektörü gelişiyor mu diye sorulduğunda yanıtın doğrudan evet olduğunu söylemek mümkündür.

Elbette dizilerin satılma ve talep edilme durumları da değişmektedir. Yine de genelde ülkemizde popüler olan pek çok dizinin de farklı ülkelerde talep edildiğini de görebiliyoruz. Bunlara genel olarak baktığımızda;

  • Adınız Feriha Koydum ve Öyle Bir Geçer Zaman ki
  • Yaprak Dökümü ve Binbir Gece
  • Asmalı Konak ve Deli Yürek
  • Aşk-ı Memnu ve Kavak Yelleri
  • Diriliş Ertuğrul ve Aliye

ve son yeni çıkıpta belirli bir süre sonra izleyiciye ile buluşan pek çok dizi bulunmaktadır. Aynı zamanda dizilerde oynayan oyuncularda büyük ilgi görmekte ve sosyal medya hesaplarından dünyanın çeşitli yerlerinden hayranlarda edinmektedirler.

turkiyede dizi sektoru gelisiyor mu

Dizilerin Ülkemizdeki Yeri ve Gelişmesi

Genelde ülkemizin insanlarının taleplerine göre çeşitli diziler çekilmektedir. Bunlar aşk ve entrika dolu olan versiyonlardan, ülkemizin geçmiş mücadeleleri ya da Osmanlı dönemlerini yansıtan konularına değinebilmektedir. Genelde kategori ve tür olarak birbirlerinden çok kopmayan kimi zaman azda olsa romantik komedi ya da doğrudan komedi dizileri de çekilmektedir.

Komedi Filmleri Azalıyor: Günümüze baktığımızda önceki senelere göre komedi türü dizilerin daha geride kaldığı görülmektedir. Son dönemlerde sokak türünde geçen ve mafyaların konusu edindiği ya da aşk-entrika ile tarih dizilerinin ön plana çıktığı görülmektedir.

Türkiye’de Dizi İzleyicileri Ne İstiyor?: Genelde talep ve kitleye göre dizilerin oluşturulduğu görülmektedir Özelikle de tanınan oyuncular yeni çıkan dizilerde rol aldığında, ülkemizde büyük karlar elde edilebilmektedir. Fakat ülke insanımız artık basit konulardan sıkıldığı ve kandırılmak istemediğinden dolayı dizilerden beklentileri de yükselmektedir.

Türkiye’de dizi sektörü gelişiyor mu sorusu için genel olarak bir gelişme sağlandığı görülmektedir. Özellikle de tarih ve savaş konulu dizilerde bilgisayar programları, savaş sahneleri, kullanılan malzemeler, kostümlerin gelişme göstermesi, Türk dizilerinin önemli derecede faaliyette olduğunu bizlere yansıtır.