Menu

Yabancı Diziler ile Türk Diziler Arasındaki Farklar

Ülkemizde en iyi türk dizileri arasında ki dizileri dahi izlemeyi tercih etmeyen milyonlarca kişi vardır. Yabancı dizilerin konu örgüsü, kısa oluşu ya da farklı etkileri diziler konusunda farklı yönlere ilgi duyma durumlarını ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden pek çok farklı yabancı diziler ile Türk diziler arasındaki farklar ön plana çıktığını görebiliyoruz. Buna ait olan nedenlere ve farkları incelediğimizde;

yabanci diziler ile turk dizileri arasindaki farklar

Zaman Farkı

Genelde Türk dizileri başladığı saatten itibaren reklamlarında araya girmesiyle çok uzun bir süreyi alır. Toplamda 2 saatlik olan film 3 ya da 4 saati kadar bulabilmektedir. Bu durumda da genelde zamanın çok fazla tüketilmesi noktasında Türk dizilerin ne durumda olduğunu gösteriyor. Fakat yabancı dizilerin izlenme süresi genelde 40 dakika ile 1 saattir arasındadır.

Senaryo ve Konu Bağlantıları

Genelde Türk dizilerinde belirli bir konuyu uzatma ve onu daha fazla işleme anlamında çeşitli senaryolar yazılır. Burada amaç merak uyandırmak ya da izleyicileri dizeye daha fazla bağlamaktır. Fakat bu dizi izleyen belirli bir kitleyi yorar. Yabancı dizilerde ise bir konu hızlı bir şekilde çözülür ve izleyicilere başka heyecan dolu tatları yansıtır.

Özet Süreleri

Yabancı dizilerin özetleri ortalama 20 saniye ile 1 dakika kadar sürmektedir. Genelde 30 saniyelik özetler, dizinin 40 dakikasını belirli kareler ile önemli kısımlarıyla aktarır. Fakat Türk dizilerinde var olan özetler, yabancı dizinin normal yayın süresi kadar olmaktadır. Bu 45 dakika ile 1 saat kadardır.

Sabit Mekanlar ya da Farklı Mekanlar

Türk dizilerinin bir kısmında sürekli aynı mekan ve alanda çekim yapılır. Örneğin bir konakta ya da birkaç ev ya da dükkanlarda tüm olay örgüsü sürer. Fakat yabancı dizilerde örneğin Amerika’da çekilen bir dizide hemen hemen tüm eyaletlerin gezildiği ya da çekimlerin oralarda yapıldığı da olmuştur.

Bölüm Adları

Yabancı dizilerin genelde her yeni bölüm için adı vardır. Bölümler kendine ait o bölümde olabilecek hususlara hitaben bir ada sahip olur. Fakat bizde genelde rakamlar üzerinde bir adlandırma vardır. Örneğin Sırrın Getirdiği Bulmacalar bir yabancı dizide bölüm iken, Türk dizilerinde 56. Bölüm olarak tanımlanır

Bunun gibi farklı örnekler yabancı diziler ile Türk diziler arasındaki farklar olarak gösterilebilir. Elbette daha pek çok fark, izleyicilerin kendi tespitlerine göre de gelişebilir.