Menu

Yabancı Dizilerden Uyarlanan Türk Dizileri

Çok beğendiğimiz, ilgiyle takip ettiğimiz ve meraktan uykularımızı bile kaçıracak çeşitli diziler her zaman bizim kendi senaryolarımızdan çıkıyor değildir. Çoğu zaman ülkemizde olan popüler diziler ve en iyi türk dizileri , yabancı dizilerden uyarlanarak Türk dizisi haline gelmektedir. Bu yüzden yabancı dizilerden uyarlanan Türk dizileri listesini gördüğünüzde belki de çok şaşıracaksınız.

yabanci dizilerden uyarlanan en iyi turk dizileri

Kuzey Güney:

Türkiye’de çok ses getiren dizi, yabancı uyarlama olan dizilerin ilk başında yer alır. Kuzey Güney dizisi asında 1976 senesinde çekilen Zengin Yoksul yabancı dizisinden uyarlanarak senaryolaştırılmıştır.

Suskunlar:

Suskunlar dizisi ise Sleppers adına sahip olan 1996 yılında çekimlerine başlanmış diziden uyarlanarak çekilmiştir.

Umutsuz Ev Kadınları:

Yine önemle takip edilen diziler içerisinde Umutsuz Ev Kadınları yer alır. Uyarlandığı dizi ise Desperate Houeswives’dir.

1 Kadın 1 Erkek:

Romantik komedi formatında çekilen dizi, en net uyarlanan diziler arasında yerini alır. Uyarlandığı dizi Un Gars Une Fille’dir. Çekim formatı ve işleyişlerde yine benzerini takip edilerek ülkemiz motifleri baz alınarak dizi çekilmiştir.

Türk Malı:

1987 senesinde çekimi yapılmış olan Married with Cildren dizisinden uyarlama olarak karşımıza çıkar.

Acemi Cadı:

Zamanın en deli dolu dizisi olan ve farklı izleyici kitlesini kendine bağlayan Acemi Cadı’nın asıl uyarlandığı dizi ise Sabrina’dır.

Doktorlar:

Belki halen daha tekrarlarını gördüğümüz Doktorlar dizisi, temelde Grey’s Anatomy dizisini konu alır. Fakat dizi ülkemize tamamen adapte olarak yazılmış ve tüm kültür motiflerimiz işlenerek çekilmiştir.

Galip Derviş:

Yine net olarak uyarlandığı belli olan diziler arasında Galip Derviş yer alır. Genelde titiz, fazla heyecanlı, pimpirikli karakteri temsil eden ve dedektif olan Galip Derviş, Monk dizisinden uyarlanmış şekilde karşımıza çıkar.

Kiralık Aşk:

Yine romantik dolu bir dizi sevenlerin kalbini çalan Kiralık Aş Dizisi temelde Güney Kore dizisinden uyarlanmıştır. Uyarlandığı dizi Can Love Become Money’dir.

İçerde:

Bir dönem çok konuşulan İçerde dizisi, asında The Departed adlı filmden uyarlama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Elbette yabancı dizilerden uyarlanan Türk Dizileri çok daha fazladır. Küçük Sırlar(Gossip Girl), Kavak Yelleri (Dawson’s Creek), Mecdezir – The OC gibi diziler buna örnek oluşturmaktadır.